FAQ
Doradcy techniczno-handlowi firmy Marsel zawsze służą Państwu pomocą i chętnie odpowiedzą na każde pytanie. Poniżej lista najczęściej pojawiających się tematów.
W celu złożenia zamówienia konieczne jest zgłoszenie się bezpośrednio do firmy Marsel.
Nasi handlowcy czekają na Państwa telefony i maile.
Dane teleadresowe znajdą Państwo w dziale KONTAKT
Za złożone zamówienie mogą Państwo zapłacić gotówką w siedzibie firmy lub przelewem na numer konta:
PLN 80 2030 0045 1110 0000 0161 7110
EUR 24 2030 0045 3110 0000 0010 5410
Termin realizacji każdorazowo jest ustalany indywidualnie.
Najszybciej otrzymacie Państwo okna białe.
Okresy gwarancji na poszczególne elementy okna opisane są w Ogólnych Warunkach Gwarancji firmy Marsel sp. z o.o.
Proces zgłoszenia reklamacji opisany jest w Ogólnych Warunkach Gwarancji firmy Marsel.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o telefon pod numerem 91 466-78-00 lub wysłanie maila na adres serwis@marsel.com.pl.
Obecnie na świecie dominuje w architekturze tendencja do pozyskiwania i wykorzystywania w jak największym stopniu energii odnawialnej. Architekci starają się w maksymalnym stopniu wykorzystać położenie budynku względem kierunków świata, a związane to jest właśnie z pozyskiwaniem energii słonecznej przez przegrody szklane. Najnowsze rozwiązania w dziedzinie szkła pozwalają na optymalne połączenie izolacyjności termicznej z przepuszczalnością energii słonecznej. Tak więc należy dobierać odpowiednie oszklenie względem konkretnego kierunku świata, a zyskamy dzięki temu najlepszy możliwy bilans energetyczny budynku.
Elewacje północne
Do pomieszczeń, których okna wychodzą na północ, słońce praktycznie nie dociera. Jakość oświetlenia naturalnego jest tam niemal stała. Takie pomieszczenia znakomicie nadają się również na czytelnie i pracownie komputerowe. Szyby ze zwiększoną izolacją termiczną pozwalają na poszerzenie okien, przy jednoczesnym ograniczeniu strat ciepła w zimie (gama CLIMAPLUS, CLIMATOP).
Elewacje południowe
Okna wychodzące na południe dają maksymalne nasłonecznienie wnętrza w zimie, kiedy słońce stoi nisko. Takie ukierunkowanie elewacji pozwala, więc na lepsze docieplenie pomieszczeń w zimie. Natomiast w lecie, kiedy kąt padania promieni słonecznych jest większy, okna wychodzące na południe mogą być z łatwością chronione przed nadmiarem słońca za pomocą zadaszeń lub balkonów. To dzięki elewacjom południowym można zyskać najwięcej energii cieplnej pochodzącej od Słońca dzięki zastosowaniu nowoczesnych szyb CLIMATOP ECLAZ)
Elewacje wschodnie i zachodnie
Okna wychodzące na wschód lub na zachód otrzymują maksimum energii słonecznej w lecie (elewacja wschodnia rano, a zachodnia po południu). Ponieważ rano i wieczorem słońce znajduje się nisko nad horyzontem, otwory okienne i balkonowe należy wyposażyć w szyby z odpowiednią ochroną przeciwsłoneczną, aby uniknąć ryzyka przegrzania i oślepień. Dotyczy to zwłaszcza elewacji zachodnich, gdyż w porze maksymalnego nasłonecznienia (a więc po południu), temperatura zewnętrzna bywa stosunkowo wysoka i samo otwarcie okien nie wpływa na obniżenie temperatury we wnętrzu. Do elewacji wschodnich i zachodnich znakomicie nadaje się szyba typu SKN 176.
Pomiar okna najlepiej powierzyć specjaliście posiadającemu odpowiednie narzędzia, aby uniknąć problemów przy jego montażu.
Jeżeli chcemy okno zmierzyć we własnym zakresie, należy uwzględnić odpowiednie luzy montażowe po obwodzie okna (z reguły przyjmuje się luzy montażowe 10-20 mm w zależności od rozmiaru okna i stanu budowy).
Przy pomiarze okien do wymiany konieczne jest indywidualne podejście w zależności od zaistniałej na budowie sytuacji. Podczas pomiaru należy uwzględnić również miejsce pod oknem na listwę podparapetową / poszerzenia systemowe.
Dostęp do otworów okiennych powinien być swobodny.
Wszystkie elementy mogące ulec uszkodzeniu powinny być odsunięte od okien.
Jeżeli zostało to wcześniej ustalone, otwory powinny być wyrównane / podkute.
Należy być przygotowanym na hałas oraz kurz powstały podczas montażu.
Prawidłowe pojęcie ciepłego montażu dotyczy wysunięcia i montażu okna w warstwie ocieplenia budynku.
Na rynku okiennym przyjęło się również jako ciepły montaż określać szczelny montaż trójwarstwowy w licu zewnętrznej krawędzi muru przy użyciu taśm paroszczelnych wewnętrznych, piany poliuretanowej i taśm paroprzepuszczalnych zewnętrznych i tak również jest często określany w naszych ofertach.
Otwory należy wyrównać po obwodzie, aby możliwe było wyklejenie taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych, co zapewni szczelny montaż.
Przy wyborze okna trzeba zwrócić uwagę na współczynnik Uw, który informuje nas o tym, ile ciepła ucieka przez okna. Wyrażany jest
w jednostkach W/m2K. Im jest on niższy, tym mniejsze są straty.
Współczynnik przenikania ciepła dla okna pasywnego nie może być wyższy niż 0,8 W/m2K.
Skraplanie wody na powierzchni szyby od strony pomieszczenia spowodowane jest obecnością ciepłego, wilgotnego powietrza zamkniętego w budynku. Wskazuje to na problem w konstrukcji samego budynku oraz na potrzebę zapewnienia lepszej wentylacji powietrza – woda skroplona na powierzchni szyby jest z reguły objawem złej wentylacji pomieszczenia. Obecność skroplonej wody na zewnętrznej powierzchni szyby stanowi potwierdzenie jej wysokiej szczelności i izolacyjności. Wymienione objawy nie są wadami szyb.
Ciepła ramka na obrzeżach szkła ramka spełnia funkcję termoizolacyjną i zapobiega ucieczce ciepła na zewnątrz w sezonie zimowym i przedostawaniu się gorąca do pomieszczeń w sezonie letnim. Okna wyposażone w ciepłe ramki zachowują na stałe swoje właściwości izolacyjne, przyczyniając się tym samym do znacznego obniżenia kosztów zużycia energii.
Zła wentylacja przyczynia się nie tylko do powstania grzyba, pleśni i niszczenia konstrukcji budynku, ale też wpływa na nasze samopoczucie. Bóle i zawroty głowy, zmęczenie, podrażnienia skóry, błony śluzowej nosa i gardła oraz uczulenia i alergie mogą być spowodowane właśnie złą cyrkulacją powietrza.
Najskuteczniejszym sposobem doprowadzenia powietrza na potrzeby wentylacji jest stosowanie specjalnych nawiewników. Są to niewielkie, najczęściej nieskomplikowane urządzenia przeznaczone do montażu w oknach lub w ścianach budynku. Ich podstawową zaletą jest to, że znana jest ich wydajność (podaje ją producent), czyli ilość powietrza, jaką mogą doprowadzić do pomieszczenia w ciągu godziny. W ten sposób można łatwo określić, czy spełnią wymagania dla konkretnego pomieszczenia. Ważne jest również, że wielkość strumienia powietrza przepływającego przez nawiewnik można z reguły regulować oraz to, że nawiewników nie można zamknąć.
W przypadku konieczności ochrony przed hałasem możliwe jest zastosowanie specjalnych szyb dźwiękochłonnych przystosowanych do natężenia dźwięku na różnym poziomie dB.
Istnieje kilka możliwości.
Najlepszym rozwiązaniem są rolety lub żaluzje fasadowe pełniące funkcję przeciwsłoneczną oraz dodatkowo estetyczną.
Dostępne u nas rolety i żaluzje znajdują się w zakładce AKCESORIA
Możliwych rozwiązań jest wiele, takich jak np. zastosowanie okuć, szyb, kontaktronów i innych elementów pełniących funkcje antywłamaniowe.
Wbrew krążącym na rynku okiennym opiniom, podstawowe rolety nie są elementem pełniącym funkcje antywłamaniowe.
Rolety pełnią jedynie funkcję ochrony przed słońcem.
Ich szeroki wybór znajdą Państwo w zakładce AKCESORIA.
Czynności konserwacyjne i regulacyjne zostały opisane w Instrukcji Użytkowania i Konserwacji Stolarki firmy Marsel, jednak zaleca się powierzenie czynności regulacyjnych osobom mającym w tym doświadczenie.
( pobierz Instrukcję użytkowania i konserwacji stolarki firmy Marsel sp. z o.o.)
Zaleca się usunięcie folii ochronnych bezpośrednio po zakończeniu montażu lub nie później niż 1 miesiąc od momentu wystawienia stolarki na działanie czynników atmosferycznych.